V preteklih prispevkih smo pisali, da je cilj pri upravljanju z osebnim premoženjem to, da denar dela za nas in ne mi za denar. Pot do takšnih rezultatov je dolga, zahteva precej znanja in osebne finančne discipline. Kam bomo vložili naš denar, ki ni namenjen porabi, temveč plemenitenju, je odvisno od naše osebnosti. Če smo nagnjeni k tveganjem in dobro prenesemo izgubo, se lahko odločimo za bolj tvegane naložbe.
Kdor ne tvega rad, bo najvarnejšo naložbo našel v banki. Takšna naložba bo najmanj donosna. Po sedanjih trendih pri izplačevanju obresti na hranilne vloge, se pri varčevanih sredstvih v glavnem pokriva višina inflacije. Denar torej ne izgublja na vrednosti, plemeniti se pa tudi ne. Ob tem je potrebno pomisliti na sedanjo zakonodajo, ki obdavčuje obresti nad višino 1000 € v letu2008 po novem z 20 %. Če je znesek obresti na družinskega člana prevelik in zato obdavčen, je potrebno naložbe pravočasno razpršiti med družinske člane.
Zakonsko osnovo sil ahko pogledate v 132 in 133. členu Zakona o dohodnini www.uradni-list.si/1/ulonline.jsp
Razpravo okoli obdavčevanja pa tudi na forumu www.financna-tocka.si/forum.php
V kolikor nameravate v bančno varčevanje vložiti velik znesek, ga je potrebno razpršiti med več bank.
V primeru stečaja banke ali druge nepredvidljive situacije vam po naši zakonodaji banke jamčijo za zneske do višine 22 000 €, ki vam jih bodo izplačali v naslednjih treh mesecih od dneva začetka stečajnega postopka. Več o tem si lahko prebrete na spletnih straneh Banke Slovenije, če kliknete na naslednjo povezavo www.bsi.si/poslovanje-bank-in-podjetij.asp