Beseda neem izhaja iz sanskrtske besede nimba in je znana kot sarva Roga Nivarini, kar v prostem prevodu pomeni “zdravilo za vse". Zaradi izjemnih zdravilnih lastnosti je neem (nim) največkrat uporabljena sestavina v ajurvedski medicini.
Neem (lat. Azadirachta Indica A. Juss, indijska melija) je košato zimzeleno drevo z belimi cvetovi in plodovi, ki so podobnimi olivam. Uporabni so vsi deli drevesa: cvetovi in poganjki so uporabni kot zelenjava. korenina, lubje, semena, plodovi, listi, cvetovi. Kemične spojine v delih drevesa delujejo antioksidativno, antibakterijsko in antiseptično.
Osebe tipa kaphaso obdarjeni z močnim, zdravim in dobro razvitim telesom. Njihov prsni koš je širok in raztegnjen, mišice so močne in velike ter kosti težke.
Poleg velike postave imajo ti tipi tudi veliko življenjske moči in vzdržljivosti in so nagnjeni k zdravju. Njihova koža je mehka, gladka in sijoča, ter pogosto mastna. Njihove oči so temne in privlačne, z dolgimi gostimi trepalnicami in obrvmi. Imajo velike, močne in bele zobe. Lase pa imajo goste, valovite in obilne.
Po ajurvedi obstajajo trije tipi osebnosti, katerih značilnosti bomo odkrivali v več zapisih.
Tokratni zapis je namenjen tipu osebnosti, imenovan pita. Beseda »pita« izhaja iz sanskrtske besede »tapa«, ki pomeni greti. Telesni tipi pita so srednje težki in srednje grajeni, čeprav so nekateri vitki in nežno grajeni. Redko se zelo zredijo ali shujšajo.
Pet elementov, pet naravnih gradnikov (prostor (eter), zrak, ogenj, voda in zemlja, se združuje v tri osnovne energije ali principe delovanja. Prisotni so v vsem in v vsakomur. V Ajurvedi jih imenujemo doše. Prostor in zrak tvorita došo vata. Ogenj in voda sestavljata pita došo. Voda in zemlja pa tvorita došo kapha.
V našem telesu te tri doše ali razpoloženja vladajo našemu psiho-biološkemu delovanju. Vata, pita in kapha so prisotne v vsaki celici, tkivu in organu. Ko so v ravnovesju, ustvarjajo zdravje. Porušitev ravnovesij pa povzroči bolezen.
Pet elementov oziroma pet gradnikov po ajurvedi so prostor, zrak, ogenj, voda in zemlja.
"Tamas" je vzrok nastanka petih elementov, ki tvorijo osnovo materialnega stvarstva: prostora – eter, zraka, ognja, vode in zemlje.
Teh pet elementov se združuje v tri osnovne energije ali principe delovanja. To so naša razpoloženja ali »doše«. Imenujejo se VATA, PITA in KAPHA.
V nadaljevanju opisujemo značilnosti in pomen vsakega izmed petih elementov.
Po Ajurvedi je izvor vsega obstoja »univerzalna kozmična zavest«. Manifestira se kot moška in ženska energija. Purusha(pogosto jo povezujemo z moško energijo) in Prakruti(ženska energija) sta prisotni v vseh živih moških in ženskih organizmih in brezštevilnih predmetih.
Purushaje brezkompromisna, pasivna, brezoblična (brez vidnih lastnosti) torej čista zavest. Deluje kot neizražena čista eksistenca, nad vzrokom in posledico, nad prostorom in časom, in kot taka nikoli aktivno ne sodeluje v nastajanju. Purushije »ljubimec«.
Prakrutiženska energija pa je aktivna, izbiri naklonjena zavest. Ima obliko in barvo in lastnosti. Je eno in postane mnogo. Prakruti je »ljubljena«.
Jeza je odnos do nesprejemljivega vedenja. Od ljubljenega človeka je možno jezno zahtevati, da spremeni neko svoje vedenje. Jeza je normalno čustvo v vsakem dolgotrajnem odnosu.Prezir in sovraštvo sta nezdružljivi z ljubeznijo. Človek ljubljeno osebo visoko vrednoti, medtem ko sovraži in prezira osebo, ki jo nizko vrednoti, oziroma ocenjuje, da je brezvredna ali zlobna. Tako pravi Vesna Pišek, univ. dipl. psihologinja.
Po Ajurvedi neravnovesje v telesu ustvari nesporazum in napačno presojo, kar vodi v jezo in sovražnost.
Večina debelih ljudi sebe nima rada. A ljubezen do sebe je pomembna, ker med njo in hrano obstaja globoka povezava. Jedi so hrana za telo, ljubezen pa za dušo. Če pogrešate ljubezen v odnosu, boste poskušali najti ljubezen skozi hrano, ki postane nadomestilo za ljubezen.
Debeli ljudje ponavadi ne marajo svojega videza in se neradi gledajo v ogledalo, ker jim ni všeč, kar vidijo. Če pa ljudje sovražijo svoje telo, začutijo tesnobo in postanejo zaskrbljeni, zato postanejo lačni in začnejo jesti. To ni prava lakota, to je lažna čustvena lakota.
Debelost je stanje, ko ima nekdo znatno prekomerno telesno težo in se mu pod brado ter na prsih, trebuhu, zadnjici in stegnih kopiči maščoba. Čeprav to ni resna bolezen sama po sebi, lahko skrajša življenjsko dobo, zmanjša učinkovitost in tvori zasnovo za sladkorno bolezen, hipertenzijo, nizek libido in artritis. Navsezadnje pa zmanjšuje tudi osebno srečo.
Z arjuvedskega stališča so glavni vzroki za debelost preveč hrane, preveč sedenja in premalo gibanja.
Razlogi večine pretiravanj pri hrani so čustveni dejavniki.Hrana prehranjuje telo, ljubezen prehranjuje dušo. Kadar ste v družbi z ljubečim prijateljem ali ožjimi družinskimi člani, lahko postanete tako srečni, da pozabite na hrano. Takrat ne čutite potrebe po hrani, ker sprejemate višjo hrano – ljubezen.
Toda ko oseba ne sprejema te ljubezni ali ne čuti te sreče, postane osamljena ali pa ima občutek, da je zavrnjena ali da ni ljubljena. Hrana utegne postati nadomestilo za ljubezen. Tako postane namen hranjena potlačiti osamljenost, žalost ali depresijo. To so čustveni, psihološki razlogi za pretirano ješčnost. Statistika kaže, da zaužije preveč hrane več žensk kot moških.
Kako ajurveda razlaga pretirano hranjenje in kako to premagati?
Vneto grlo povzročata razdraženost in vnetje grla. To nasplošno lahko pozdravimo z uporabo ajurvedskih metod.
Verjetno najenostavnejše in tudi precej učinkovito zdravilo je grgranje.Ajurveda priporoča skodelico vroče vode (ne tako vroče, da bi se lahko opekli) s ½ čajne žličke kurkume in ½ čajne žličke soli. S to mešanico grgrajte grlo zjutraj in zvečer.
Kaj lahko še storimo za ozdravitev različnih vrst kašlja?
Ajurveda nudi veliko predlogov za ohranjanje moči in zdravja vaših oči.
UMIVAJTE SE Z MRZLO VODO
Ko boste zgodaj zjutraj umivali obraz, napolnite usta z mrzlo vodo in jo zadržite v ustih. Potem se po odprtih očeh poškropite s hladno vodo. (tradicija zapoveduje, da medtem ko škropite oče, vode ne goltate in pljuvate, temveč jo zadržite v ustih. To ima dvojni hladilni učinek – od zunaj in iz ustne votline. Vaše oči bodo sveže, srečne in vedre.