Obisk Londona večina turistov izkoristi za ogled najprestižnejše veleblagovnice Harrod's. Do nedavnega je bil njen lastnik egipčanski poslovnež Mohamed Al Fayed, ki je v 25 letih svojega lastništva iz te veleblagovnice naredil tudi eno največjih londonskih atrakcij. 8. maja 2010, je za milijardo in pol funtov prodal Harrod's katarski kraljevi družini. Obisk Harrod'sa je paša za oči, saj se na njenih 330 oddelkih, razporejenih v sedmih nadstropjih, da dobiti prav vse. Slednje je tudi njihov moto: Omnia Omnibus Ubique - "Vse vsem povsod".
77- letni Al Fayed se je odločil upokojiti in krmilo prepustiti bajno bogatemu katarskemu šejku Hamadu, ki je na čelu Katarske kraljeve investicijske družbe kot novi lastnik Harrodsa. Prodalo se je celotno podjetje, ki je imelo ob veleblagovnici v lasti še banko, nepremičninsko in letalsko družbo. V pogodbi je klavzula, ki ščiti 50 000 zaposlenih, ki prihaja iz 50 različnih držav pred odpuščanjem. Šejk Hamad se je potegoval že za nakup Sainsburija, vendar je bil leta 2007 pri tem neuspešen. Je spreten finančni vlagatelj, ki ima svoje deleže tudi v Volkswagnu in Porcheju. Preteklo jesen so Katarci prodali svoj del v banki Barclays in zanj iztržili 1,4 milijarde funtov. Premoženje Katarskega holdinga se ocenjuje na 40, 5 milijard funtov. Šejk ima 3 žene, od katerih se v javnosti pojavlja le ena in sicer Mozah bint Nasser alo-Missned, ki je diplomirana sociologinja. S Hamadom se je poročila pri 18 letih, ko je bil še prestolonaslednik in mu rodila 7 otrok. Vseh otrok ima šejk Hamad 27.
Vrnimo se k znamenitemu Harrodsu. Zgodovina sega v leto 1834, ko ga je ustanovil Charles Henry Harrods. Trgovina se je nahajala v manj uglednem londonskem predelu Stepney. Posel je kasneje prevzel in bistveno razširil njegov spretni sin Charles Digby Harrod, ki je začel s prodajo medicinskih pripravkov, parfumov, sadja in zelenjave. Pred koncem leta 1883 je trgovina pogorela do tal. Lastnik je tragedijo spremenil v imenitno marketinško potezo, saj je strankam izdobavil vsa božična naročila v dogovorjenem času. Nova stavba, zgrajena v eklektičnem stilu po načrtih slovitega arhitekta Charlesa Williama Stephensa, je zrasla na današnji lokaciji na Brompton Road v Knightsbridgu.
Harrods se je že leta 1898 pohvalil s prvimi tekočimi stopnicami v Angliji in obiskovalce je na vrhu stopnic pričakal kozarec wiskija kot znamenje dobrodošlice. Kasneje je Harrods postal tudi ekskluzivni dobavitelj kraljeve družine, na njenem pročelju in v poslovnih dopisih pa so bili tudi znaki kraljeve družine. 1959 je Harrods kupila družba House of Fraser, leta 1985 pa brata Fayed za 715 milijonov evrov.
Al Fayed je notranjost Harrodsa opremil v stilu svoje domovine, saj je egipčanske kipein okrasje najti na vsakem koraku. Samo tekoče stopnice, dekorirane v egipčanskem stilu, so vredne 20 milijonov funtov in z nasveti pri opremljanju so pomagali egiptologi Britanskega muzeja. Britanci so poegipčanjenje njihove elitne veleblagovnice Fayedu zamerili. Fayedu gre zasluga, da Harrods ni več rezerviran samo za družbeno elito in petične, ampak za široke množice. Ob obisku se zahteva spoštovanje določenih pravil kot je primerna obleka in obutev, nošenje nahrbtnikov v roki in primerno vedenje. Mladi v večjih skupinah nimajo vstopa. Za vse to poskrbijo že varnostniki na številnih vhodih.
Obiskovalci se lahko sprehodijo po 90 000 m2 prodajnih površin in izbirajo od spominkov za nekaj funtov, do sladkarij in drugih dobrot na njihovem znamenitem prehrambenem oddelku ali pa se sprehodijo po prodajnih kotičkih najbolj znanih modnih oblikovalcev. Prav težko se je spomniti česa tukaj ne bi našli, saj se radi pohvalijo, da je pri njih mogoče kupiti prav vse: tudi slona, aligatorja ali nesramno drage antikvitete.
Al Fayed je po smrti svojega sina Dodija in princese Diane, ki sta se ubila v prometni nesreči v tunelu v Parizu, postal trn v peti kraljevi družini. Obtoževal jih je krivde za njuno smrt in dal v Harrodsu postaviti spomenik v njun spomin. Njuna kipa povezuje ptič albatros, kot simbol večne ljubezni. Obenem je njun spomin obeležil tudi s fotografijama, ki sta s strani obiskovalcev množično ogledovani. Kraljeva družina si je premislila glede Harrodsa kot ekskluzivnega dobavitelja, Al Fayed pa je umaknil kraljeve grbe. Kljub mnogim prošnjam za britansko državljansvo, ga nikoli ni prejel. Natančna obrazložitev nikoli ni bila podana.
Harrods je bil velikokrat tudi tarča napadov. Terorističnih s strani IRE kar nekajkrat, leta 1983 s 6 ubitimi ljudmi. Drugače pa so bili deležni medijskih napadov, predvsem borcev za zaščito živali, ker se niso želeli odpovedati prodaji pravega krzna.
Če si želimo ogledati Harrods, nam to vzame kar precej časa. Če imamo namen karkoli kupiti, je zato bolje ciljno naravnano obiskati njihove številne oddelke. Pasti radovednost brez bistvenih nakupov je tudi prijetno doživetje. Prav "nobel" so tudi njihove sanitarije, za katere je potrebno odšteti funt in lahko tam preizkusimo tudi najnovejše parfume. Pustimo se presenetiti kaj bo katarska kraljeva družina prinesla novega v Harrods. Zaenkrat napoved, da bodo podružnico Harrodsa odprli tudi v Šanghaju.