Cesarski praženec (šmoren) je res "kosilo na hitro. Če ga obogatimo še s sadjem, npr. z jabolki, je še okusnejši.
Potrebujemo:
- 3 jajca, beljake stepemo v sneg
- 0,2 l mleka
- 0,1 l sladke smetane
- 10 žlic moke
- malo mineralne vode
- pest rozin
- 2 jabolki
- žlico ruma - maslo ali margarino
Kosilo na hitro. Tokrat kar klasični čevapčiči z na žaru pečeno papriko in bučkami. Priloga je še mlad krompir s koriandrom, ki mu da prav poseben okus. Koriander velja za eno najstarejših začimb, ki ima prav poseben vonj in okus. Mnogim je vonj zaradi svoje nenavadnosti lahko tudi neprijeten.
Priprava:
1. Papriko očistimo in narežemo na rezine. Bučke narežemo na kolute.
2. Krompir olupimo in damo kuhati v rahlo soljeno vodo.
3. Na žaru spečemo čevapčiče in zelenjavo.
4. Na drobno nasekljamo liste koriandra. Kuhan krompir odcedimo, popečemo na maslu in potresemo s koriandrom.
5. Serviramo čevapčiče, pečeno zelenjavo in kot prilogo krompir s koriandrom.
Na takšen "dunajski" način pripravljene sardelice obožujejo tudi tisti otroci, ki sicer ne marajo rib. Zanimivo je, da so panirane sardelice okusne tudi hladne. Največ časa pri pripravi potrošimo za čiščenje sardelic. Temu se lahko izognemo tako, da kupimo že očiščene sardelice, ki pa so precej dražje od neočiščenih.
Sardelice očistimo tako, da jim najprej odstranimo glavo, nato jih odpremo in pri repu privzdignemo hrbtenično kost ter jo povlečemo proti glavi. Odstranimo tudi drobovino, nato pa sardelico operemo.
K pečenim sardelicam se imenitno podata tatarska omaka in krompirjeva solata. Dober tek. To je zares kosilo na hitro.
Tokratni recept rahlo koketira s kitajskim načinom priprave hrane. Na tanke kose narezane piščančje prsi na krožniku delujejo prav simpatično. Še posebej so okusne, ker smo jih začinili s curijem, sojino omako in premazali z medom. Prsi in komarček smo popekli na sezamovem olju, ki ima nekoliko drugačen okus.
Namesto navadnih špagetov, si lahko za spremembo omislimo riževe špagete. Pripravimo še zelenjavno omako s prekajeno šunko, dodamo solato in kosilo je v 15 minutah gotovo.
Potrebujemo:
- riževe špagete
- kos prekajene šunke
- polovico paprike
- dva paradižnika
- nekaj belušev
- polovico majhne konzerve koruze
- mlado čebulo
- začimbe po želji
Morski sadeži spadajo med zdrave kulinarične dobrote in bi morali biti na našem jedilniku vsaj enkrat tedensko. Pripravili bomo zamrznjene morske sadeže, (ki jih kupimo pri enem izmed veletrgovcev) in na hitro olupili in "razčetverili" krompir. Odličen je mlad krompir. Za okus in lepšo barvo bomo dodali še malo sveže paprike, zelene in rdeče. Vse bomo spekli v pečici in postavili s solato na mizo.
Sataraš je hitro in preprosto pripravljena jed v kar nekaj variantah. Ker v kulinariki radi uporabljamo rukolo, smo jo dodali tudi satarašu in okus je odličen in osvežilen. Zdi se, da je rukola novejša vrsta zelenjave, zadnje čase tudi precej modna. V resnici izvira že iz Antike, Primorci pa jo imajo že od nekdaj v svoji kulinariki - gojeno in divjo. O rukoli bomo napisali več v samostojnem prispevku, saj je vsestransko uporabna zelenjava.
Vrnimo se k satarašu.
Potrebujemo (za 2 osebi):
- 1 paprika
- 2 paradižnika
- šopek rukole
- 2 jajci
- pol čebule
- olivno olje
- sol
- dve žlici mleka
Morda bo na prvi pogled izgledalo, da je za pripravo rolad potrebno veliko časa, temu ni tako. Takšno kosilo je pripravljeno zelo hitro. Ni prav nujno, da so rolade iz puranjega mesa. Primeren bo tudi piščančji file, svinjska ribica, zajček ali kaj drugega. Ker sami pristopamo h kuhi z domišljijo, izbiro mesa prepuščamo vaši domišljiji.
Skratka, ko je znanka poslušala, kako pripraviti to jed, je pokomentirala, da rolade izgledajo prav fancy in da bi bile primerne tudi za kakšno bolj svečano kosilo. Skratka, priprava jedi je enostavna, hitra, izgled vabljiv, okus pa prefinjen.
Srbska jed, ki je nekoč veljala kot hrana revežev – podobno kot pri nas prežganka ali jota, danes pa jo lahko imamo za zanimivost in popestritev jedilnika. Že ime pove, da gre za poparjeno jed. Osnova je dva ali tri dni starkruh, ki bi ga morda celo zavrgli, po možnosti bel, lahko pa je tudi črn ali polnozrnat, težek ržen kruh pa za poparo ne bo pravšnji. Načinov za pripravo je več. Pa poglejmo:
Mnogi se zmrdujejo, ko slišijo za žabje krake v kulinariki. Za tiste, ki nimajo predsodkov, so prava poslastica.
Če žabje krake spanirate zvečer in postavite čez noč v hladilnik, jih lahko po prihodu iz službe le še ocvrete in kosilo je gotovo. No, medtem lahko kot prilogo še skuhate riž. Žabji kraki so dobra ideja tudi, če ne veste s čim posebnim bi presenetili goste. V kolikor so občutljive sorte in jedo samo "preverjene" zadeve, jih potolažite, da so pri tujih veletrgovcih dobili japonske mini piščance
Odlično jim bodo teknili
Potrebujemo:
- žabje krake
- olje za cvrtje
- moko, 1-2 jajci in drobtine
- začimbe
Empanada je portugalska in španska jed, ki je priljubljena in razširjena tudi v južni Ameriki. Jed empanada je pripravljena iz testa, ki ga napolnimo z nadevom. Na Portugalskem je priljubljena majhna empanada za eno osebo, medtem ko Španci naredijo večjo in jo razrežejo v manjše kose. Recept, ki ga ponujamo sledi španskemu vzgledu.
Betkin recept
Za testo potrebujemo:
- 60 dag moke
- 1dcl olivnega olja
- 1 dcl margarine
- ščepec soli
- 1dcl mlačne vode
Ko zmesi umesimo, pustimo testo počivati pol ure.
Tokrat vam ponujamo hiter "instant" recept iz zamrznjene jedi, ki bo všeč tistim, ki imajo radi morske jedi. Pri avstrijskem trgovcu se dobijo zamrznjeni škampi (kozice), ki so simpatično nanizani na palčko v stilu ražnjičev. Naredimo še prilogo po želji in solato. Okusno kosilo je v zelo kratkem času na mizi.
Potrebujemo:
- zavitek s palčkami kozic
- olje, po želji nekoliko sezamovega olja
- prilogo po želji