Sivke, imenovane tudi snežke ali zimske kolobarnice, z latinskim imenom Tricholoma portentosum, nas v gozdovih razveselijo pozno jeseni. Rasejo posamično ali v skupinah in zanje je značilen siv klobuček, ki postane v stiku z vlago lepljiv. Bet je bel in proti vrhu rahlo rumenkast. Če se pri sivki orientiramo po lepljivem klobučku in prijetnem vonju, je ne moremo zamenjati s podobnimi gobami, ki rasejo istočasno. Sicer pa velja, da nabiramo le tiste gobe, ki jih zares poznamo.
Sivka je uporabna na številne načine, izredno okusna je vložena v kis.
Posel, okolica, družina, vsakodnevni pritiski iz vseh strani ... Le kako se sprostiti in ne zboleti?
Naravna rešitev za to je – lipov čaj. Že v davnih časih so lipov čaj uporabljali za pomirjanje, obenem pa je učinkovit pri gripoznih boleznih, vnetju sluznice, kašlju, krčih, vnetju grla … Zato si velja pravočasno pripraviti zaloge lipovega čaja za ta čas.
Za tiste, ki cenijo in redno pijejo čaj iz raznoterih zdravilnih zelišč, se prične nabiranje in sušenje "rožc" že zgodaj spomladi. Prva med nabranimi bo zagotovo trobentica (lat. Primula vulgaris) ali Primrose - prva roža, kot ji rečejo v angleškem jeziku. Vabi nas s prelepimi rumenimi cvetovi in veliko zdravilnimi učinki, ki so že dolgo poznani v ljudskem zdravilstvu. Uporabni so vsi deli trobentice: korenine, ki jih zaradi saponina uporablja tudi uradna medicina, listi in cvetovi. Uporabljamo jo tudi v kulinariki, na primer cvetove potresemo po solatah, juhah, desertih, vse dele uporabimo za čaj, tinkture ali odišavljanje vina, ki postane krepčilo za srce. Trobentice imajo v listih veliko vitamina C in zato v telesu nadomeščajo njegov primanjkljaj.
Kombinacija se bere kot "ubijalska" in zagotovo neužitna. Rezultat je drugačen in preseneča. Torta izvrstnega okusa ne daje slutiti, da smo vanjo vmešali kislo zelje. Je prisotno v diskretni vlogi, zato je včasih prava kulinarična popestritev postaviti na mizo nekaj povsem novega.
Torta bojda izvira iz nemških logov, ponovno naj bi jo popularizirala nemška skupnost v kanadskem Ontariu.
Pogum velja, nekaj novega in drugačnega, je zmeraj dobrodošlo.
Za kremo v našem receptu ponujamo dve inačici, našo in ob koncu recepta še originalno.
Za veliko noč je sicer zapovedana potica, praviloma orehova. Morda pa se lahko ob njej posladkamo še z orehovo torto. Recept je zelo enostaven, torta pa odlično uspe. Zavoljo otrok za mizo, smo se malo poigrali še z dodatnimi sestavinami in kremi dodali čez noč namočene narezane jagode. Tudi odrasli niso imeli nič proti temu.
Silvestrski jedilnik v zadnjem trenutku. Upoštevali smo, da je zdrav in tako primeren tudi za sladkorne bolnike, da je enostaven in za sestavine ni treba seči prav globoko v žep.
Priporočamo:
- predjed: humus (namaz iz čičerike), popečen sir in šunka kot prigrizek ter solata
- juha: iz ajdove kaše, šitak in zelenjave
- glavna jed: piščančji curry s kokosovim mlekom, priloga riž in solata iz rdečega radiča
- sladica: različne sladice iz kozarca
Ob koncu zapisa so povezave do naših silvestrskih jedilnikov v preteklih letih. Torej še več idej.
Želimo vam prijetno in kulinarično pestro silvestrovanje ter uspešen skok v leto 2016.
Kaj dobrega pripraviti za silvestrsko večerjo?
V časih naših babic, so nešplje rasle skoraj na vsakem vrtu. Danes je nešplja že skoraj pozabljen sadež, kar je škoda, ker je zanimivega, čeprav nevsakdanjega okusa. Sadež je dober za uporabo šele, ko je izjemno mehak. Ponavadi so ga babice obrale še, ko je bil trd in ga pustile, da se je uležal in omedil.
Iz zelo mehkih nešpelj smo pripravili kremo. Če so vam všeč nekoliko drugačni okusi, jo kaže pripraviti.
Bučna semena so izjemno zdrava. Vemo, da bi jih naj jedli moški za preprečevanje težav s prostato, manj je znano, da delujejo proti depresiji. A o tem prihodnjič.
Tokrat ponujamo recept za slaščico, pri kateri bučna semena kombiniramo s čokolado. So vedno presenečenje za goste, v primerni (simpatični) embalaži pa tudi darilo.
To slaščico si lahko privoščijo tudi diabetiki. Glikemični indeks bučnih semen je 25, čokolada naj ima več kot 70 % kakava (GI je 22), cimet pa tako znižuje sladkor.
Zelo enostavna torta. Pravzaprav ponujamo recept v vsaj dveh variantah, enkrat s skuto, drugič z rikoto. Enkrat kulinarično profesionalno po sistemu vse naredi sam, drugič pa malo bolj "komot" - s kupljenim maslenim testom. Enkrat s sladkorjem, drugič brez. Koščka te hitro pripravljene torte bodo veseli tudi diabetiki, ker smo kot alterantivo sladkorju, uporabili stevio. Torej, ponujamo recept, ki si ga "sestavite sami".
Šipek (Rosa canina) bo počasi pripraven za nabiranje in za sušenje. Nabiramo ga v oktobru in novembru. Trde plodove za sušenje, mehke za marmelado, slednje najbolje v novembru, ko jih oplazi prva slana. Zagotovo je šipek smiselno nabirati, saj je bogat izvor vitamina C (bojda 5-krat več od limone), ki se skriva v "mesnatem" delu šipkovega ploda. Pitje šopkovega čaja je pomembmo za dviganje naše odpornosti in nepogrešljivo v času prehladnega obolenja ter bronhitisa.
Na vrtu je obilje paradižnikov, ki jih kulinarično uporabimo na najrazličnejše načine. Tudi za paradižnikovo juho, ki jo obogatimo z zelišči. Če bi je ne kuhali in ohladili ter servirali s kockami ledu, bi lahko rekli, da gre za gazpacho, paradižnikovo juho na španski način. Paradižnikom smo dodali razna zelišča, zato ta juha ne vsebuje dodanega sladkorja, ne vegete ali jušne kocke za obogatitev okusa. Je čisto naravna, dovolj sladka in presenetljivo okusna.
Paradižnik je nizkokaloričen z le 17 kalorijami na 100 g in ima malo sladkorja, zgolj 2,6 g na 100 g. Zaradi nizke vsebnosti sladkorja je ta recept primeren tudi za diabetike.
Pomladno-poletni čas nas razveseljuje z obilico sadja. Tudi s prijetno kiselkastmi višnjami. Iz višenj, vanilin pudinga in rikota sira smo skuhali maso, ki odlično uravnoteži okus jajčno-čokoladnega "testa". Za tiste, ki ne smejo ali ne želijo moke v jedeh in so previdni pri sladkorju, je to pecivo idealno. Iz jajčnih rumenjakov, beljakov in stopljene čokolade, se speče prav imenitno pecivo.
Kako pripraviti pecivo iz jajc in višenj, pa brez moke in sladkorja?